Telefon
WhatsApp
Tokayev, Putin Görüşmesi Gerçekleşti

Görüşmede devlet başkanları Kazakistan-Rusya stratejik ortaklığının güncel konularını ayrıntılı olarak ele aldı. Ticari, ekonomik ve yatırım işbirliğinin güçlendirilmesine özel önem verildi.

Kassym-Jomart Tokayev, ikili ilişkilerin hızla geliştiğini kaydetti.

- Aslında Kazakistan ile Rusya arasındaki ilişkiler stratejik ortaklığa dayanmaktadır. Bu yıl çok önemli bir tarihi kutluyoruz - diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 30. yıldönümü. 30 yıl önce Dostluk, İşbirliği ve Karşılıklı Yardımlaşma Antlaşması imzalandı. 2013 yılında bu Anlaşma, ülkelerimiz arasındaki ittifak ilişkilerine ilişkin tarafınızca imzalanan yeni bir belge ile desteklenmiştir. Bu nedenle, temel çok iyi, - dedi Kazakistan Cumhurbaşkanı.

 

Kassym-Jomart Tokayev, ticari ve ekonomik işbirliğinin başarıyla geliştiğine dikkat çekerek, endüstriyel işbirliğinin bizi memnun eden önemli sonuçlar elde ettiğini kaydetti. Devlet başkanına göre ticaret dinamikleri doğru yönde gelişiyor. Geçen yıl ticaret hacmi 24,5 milyar dolardı. Cumhurbaşkanı, bu gösterge ile Rusya'nın ticaretimizde ilk sırada yer aldığını söyledi.

Aynı zamanda Kassym-Jomart Tokayev, BM ve diğer uluslararası kuruluşlar aracılığıyla aktif olarak işbirliği yaptığımızı vurguladı.

- Bu yıl Kazakistan BDT'ye başkanlık edecek. BDT zirvesi Ekim ayında yapılacak. Sizlerin de buna katılacağınızı umuyoruz. Ayrıca Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu'nda önemli bir rol oynamaktadır. Başkan, bunun gerçekten uluslararası işbirliğinin ana yönü olduğunu söyledi.

Devlet başkanı, mevcut jeopolitik durumda ikili işbirliğinin daha da güçlendirilmesi konularına dikkat çekti.

- Jeopolitik durumun özelliği, hükümetlerimize ek talimatlar vermeyi kabul etmenin gerekli olduğunu gösteriyor. Birbirlerine başarıyla hizmet ediyorlardı. Bununla birlikte, hayatın kendisi yeni zorluklar sunar ve bunların çözülmesi gerekir. Genel olarak, işbirliğimizin ilerlemesinden memnun olmak için her türlü nedenimiz var. Bu konuda sana katılıyorum. Ortak bir sınırda birleştik. Dünyanın en uzun tamamen sınırlandırılmış kara sınırıdır. Elbette işbirliğimizin geleceği hakkında karamsar tahminlerde bulunmaya gerek yok! Kassym-Jomart Tokayev, Kazakistan Cumhurbaşkanı olarak her alanda ikili işbirliğimize ek ivme kazandırmak niyetindeyim dedi.

 

Vladimir Putin, davetini kabul edip Soçi'ye geldiği için Kassym-Jomart Tokayev'e teşekkür etti.

- Davetimi kabul ettiğin için teşekkür ederim. Düzenli olarak görüşüyoruz. Daha yeni tanıştık ama Sochi'de buluşmayı kabul ettik. Önümüzde çok iş var. Ve bu yıl özel bir yıl. Ekim ayında diplomatik ilişkilerin 30. yılını kutlayacağız. Bu tarih için çeşitli etkinlikler planlanmaktadır. Bakanlıklarımız ve dairelerimiz aktif olarak çalışmaktadır. Hükümetlerarası komisyon yoğun bir şekilde çalışıyor. Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları, CSTO ve diğerleri çerçevesinde ortak tatbikatlar da dahil olmak üzere çeşitli etkinlikler ortaklaşa hazırlamaktadır. Ciro artıyor. Geçen yıl yüzde 34,4 arttı, bu yıl beş ayda neredeyse yüzde 9 ve yüzde 8,8 arttı. Yatırımlar her iki taraftan da artıyor. Rus yatırımının 18 milyar dolara ulaştığını ve Kazakistan'ın Rusya'daki yatırımının dört buçuk milyar civarında olduğunu düşünüyorum. Rusya, Kazakistan'ın ticari ve ekonomik ortakları arasında ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca geliştirme aşamasında olan bazı güzel büyük projelerimiz var. Uzay endüstrisi de dahil olmak üzere yüksek teknoloji endüstrilerinde çalışıyoruz. Genel olarak çalışmalar her yöne oldukça yoğun ve olumlu yönde ilerliyor. Rus lider, görüşmemizin güvenilir stratejik ortaklığımızın gelişimine kesinlikle ek bir ivme kazandıracağı için çok mutluyum.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
5 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
6 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
7 EYP  Eyüpspor 0 0 0 0
8 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
9 GS  Galatasaray 0 0 0 0
10 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
11 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
12 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
13 KON  Konyaspor 0 0 0 0
14 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
15 İBFK  Başakşehir 0 0 0 0
16 SAMS  Samsunspor 0 0 0 0
17 BOD  Bodrum 0 0 0 0
18 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
19 TS  Trabzonspor 0 0 0 0
20

Yazarlarımız

Bursa Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği